gototopgototop

Domowe Sieci Komputerowe

 • niedziela, 24 września 2017 roku
 • Rejestracja
  *
  *
  *
  *
  *
  Pola oznaczone (*) są wymagane.
Jesteś tutaj: Home Topologie sieci

Domowe sieci komputerowe - Topologie sieci

Topologia sieci to inaczej sposób łączenia  ze sobą urządzeń sieciowych za pomocą medium transmisyjnego, który określa trasy przesyłania danych w sieci. Topologie sieci możemy podzielić na fizyczne oraz logiczne.


Topologia fizyczna (ang. physical topology) określa sposób podłączenia kabli, urządzeń sieciowych oraz innych urządzeń sieci. Prezentuje jedynie typowe fizyczne rozwiązania.


Topologia logiczna (ang. logical topology) pokazuje sposób funkcjonowania sieci z poziomu logiki. Ukazuje w jaki sposób urządzenia pracujące w sieci będą się ze sobą wymieniać informacjami i za pomocą jakiej technologii.


Topologia ma bardzo duży wpływ na możliwość jej późniejszej rozbudowy, łatwość w diagnozowaniu uszkodzenia oraz kosztów instalacji. Projektując sieć komputerową powinniśmy dokładnie zastanowić się jakiej topologii użyjemy do jej realizacji. Ciężko jest dobrać odpowiednią topologie nadającą się do wszystkich sieci dlatego też  poniżej zostały omówione podstawowe typy topologii.

 


 

Topologia magistrali (fizyczna)

topologia magistrali topologia magistrali


W topologii magistrali (ang. bus topology) wszystkie stacje robocze (hosty) połączone są ze sobą za pomocą pojedynczego przewodu zwykle jest to kabel koncentryczny o impedancji 50 Om, który na obu końcach zakończony jest tzw. Terminatorem. Zadaniem terminatora jest absorbowanie sygnału tak aby nie odbijał się na końcach przewodu i nie wracał z powrotem do sieci. Kable łączy się z kartami sieciowymi za pomocą łącznika BNC. Topologia stosowana jest w modelach sieci 10 base 2 gdzie prędkość przesyłania danych to zwykle 4 Mb/s a długość kabla  nie przekracza długości 185 m. oraz w modelu 10 base 5 gdzie dane przesyłane są z przepustowością 10 Mb/s a maksymalna odległość miedzy pierwszą i ostatnią stacją to 500m. Różnica miedzy modelami 10 base 2 i 10 base 5 to grubość kabla koncentrycznego.

Dominacja tej topologii w wyżej wymienionych technologiach trwało bardzo krótko i wyparły je nowsze technologie takie jak 10 base T oparte na kablu typu skrętka. Sieci o charakterze magistrali stosowane były w sieciach LAN. Ich główną zaletą jest niska cena, która wynika z małego zużycia kabli oraz braku urządzeń pośredniczących w dostępie do medium. Kolejną ich zaletą może być łatwość instalacji oraz rozbudowa w niewielkim zakresie. Awaria pojedynczego komputera podłączonego do sieci nie powoduje jej unieruchomienia. Jedną z wad owej sieci jest sygnał który nadany przez jednego hosta odbierany jest przez wszystkie hosty w sieci co ułatwia jego przechwycenie. W danej chwili może nadawać tylko jedna stacja robocza. Największą wadą tej sieci jest przerwanie magistrali w jednym miejscu, która powoduje  awarie całej sieci. Zasięg sieci można zwiększyć stosując regeneratory.

 


 

Topologia pierścienia (fizyczna)

topologia ringu topologia ringu


Topologia pierścienia (ang. ring topology) charakteryzuje się tym, że każdy komputer połączony jest z kolejnym tworząc w ten sposób tzw. pierścień. Podstawowym projektantem tej technologii, która wymuszam na hostach ’’uprzejme’’ zachowanie się w sieci, była firma IBM. Komunikacja w tego typu sieciach polega na przekazywaniu pakietu tylko w jedną stronę. Wszystkie stacje robocze mają stały dostęp do nośnika i mogą nadawać wyłącznie w momencie otrzymania zezwolenia czyli tzw. ’’żetonu’’. Dzięki czemu niweluje to powstanie kolizji pakietów w sieci. Dostępny jest w danej chwili tylko jeden żeton przez co tylko jeden host może z niego skorzystać. Zaletą tej topologii jest łatwość w instalacji, niska cena wynikająca z niedużego zużycia kabli oraz braku potrzeby instalowania pośredniczących urządzeń aktywnych. Istnieje możliwość użycia różnych mediów transmisyjnych do stworzenia sieci w tej technologii. Możemy użyć kabel koncentryczny, skrętkę czy też kabel światłowodowy. Wadą topologii jest niska przepustowość która wynosi 16 Mb/s, ograniczone możliwości rozbudowy oraz utrudniona diagnostyka sieci. Uszkodzenie jednego z łączy oznacza dla sieci całkowitą jej awarie. Topologia stosowana w sieciach LAN.

 


 

Topologia podwójnego pierścienia (fizyczna)

topologia ringu2 topologia ringu2


W przypadku podwójnego pierścienia jest taka sama zasada  jak w technologii pojedynczego pierścienia. Różnica polega na zastosowaniu zdublowanych łączy. Dwa pierścienie pozwalają na przesyłanie danych w dwóch kierunkach. Powoduje to utrzymanie transmisji w przypadku uszkodzenia jednego z pierścieni. Dane będą mogły byś przesyłane dalej po drugim pierścieniu. W topologii podwójnego pierścienia spowolnie transmisji trwa krótką chwilę gdyż jest ona potrzebna na to aby stacje robocze mogły stwierdzić że wysyłane dane nie docierają do celu i giną po drodze. W ten czas hosty automatycznie się rekonfigurują i wznawiają połączenie w drugim pierścieniu. Niewątpliwie wielką zaletą tej topologii w porównaniu z pierścieniem pojedynczym jest sprawna praca sieci w przypadku uszkodzenia jednego pierścienia. Możliwe jest użycie  rożnych mediów transmisyjnych do przekazywania połączeń. Ta topologia znalazła swoje zastosowanie w  sieciach kampusowych, szkieletowych oraz MAN.

 


 

Topologia gwiazdy (fizyczna)

topologia gwiazdy topologia gwiazdy


Jest najczęściej stosowaną fizyczną topologią w sieciach Ethernet. W topologii gwiazdy (ang. star topology) każdy host podłączony jest za pomocą własnego kabla do głównego urządzenia centralnego, którym może być przełącznik, koncentrator lub inne urządzenie sieciowe. Zaletą tej topologii jest możliwość szybkiej diagnostyki uszkodzenia sieci np. kable lub komputera. W przypadku uszkodzenia jednego z podłączonych do sieci komputerów lub kabla cała sieć działa nadal i nie ma to wpływu na pracę innych urządzeń w sieci. Główną wadą topologii gwiazdy jest istnienie centralnego punktu, do którego podłączone są hosty. Jeśli urządzenie centralne przestanie działać lub ulegnie uszkodzeniu to cała sieć przestanie funkcjonować. Aby uchronić się przed taką sytuacją, stosuje się podwójne urządzenia w centralnym punkcie sieci. Topologie gwiazdy stosuję się w sieciach LAN.

 


 

Topologia gwiazdy rozszerzonej (fizyczna)

topologia gwiazdy2 topologia gwiazdy2


Topologia gwiazdy rozszerzonej opiera się na topologii gwiazdy. Polega na rozszerzeniu sieci poprzez dołączenie nowych urządzeń sieciowych, które są dołączone do głównego urządzenia sieciowego. Zaletą tej topologii jest przejrzystość konstrukcji jak i odporność całej sieci na awarię urządzeń jak i łączy. Stosuje się ją w sieciach kampusowych i rozbudowanych sieciach LAN.

 

Social Networks

Najnowsze wpisy na Blogu

View more blog entries
123

Help desk

Masz problem, którego nie możesz rozwiązać? Wyślij mi zapytanie a postaram się odpisać tak szybko jak to tylko możliwe.