gototopgototop

Domowe Sieci Komputerowe

 • piątek, 20 października 2017 roku
 • Rejestracja
  *
  *
  *
  *
  *
  Pola oznaczone (*) są wymagane.
Jesteś tutaj: Home Rodzaje sieci

Domowe sieci komputerowe - Rodzaje sieci

Wyróżniamy wiele rodzajów sieci komputerowych ze wglądu na ich szeroki zasięg terytorialny i przeznaczenie. Innym rodzajem może być podział sieci ze względu na sprzęt użyty do jej stworzenia. W tym przypadku dzielimy sieci na  heterogeniczne i homogeniczne.


Sieć LAN

Pierwszym rodzajem jest siec LAN (ang. Local Area Network) co oznacza lokalną sieć komputerową .Swoim zasięgiem obejmuje ona mniejsze terytoria geograficzne takie jak dom, mieszkanie czy też biuro. Wykorzystywana jest przeważnie w technologii Ethernet.

Sieć LAN Sieć LAN


Sieć WAN

Kolejnym rodzajem sieci jest sieć WAN (ang. Wide Area Network). Jest to sieć rozległa łącząca sieci lokalne LAN w jedną całość. Sieci WAN umożliwiają komunikacje na dużych odległych od siebie obszarach geograficznych. Jest to coraz tańszy i wygodny rodzaj systemu wymiany informacji.

Sieć WAN Sieć WAN


Sieć MAN

Sieć MAN (ang. Metropolitan Area Network) jest miejsca sieć komputerowa, łącząca wiele sieci lokalnych uczelni, urzędów oraz firm. Obejmuje swoim zasięgiem obszar miasta lub wioski. Jest siecią pośrednicząca pomiędzy LAN i WAN.

Sieć MAN Sieć MAN


Sieć PAN

Sieć PAN (ang. Personal Area Network) jest siecią o zasięgu lokalnym do 10 metrów i odnosząca się do konkretnej osoby która jej używa. Jest to tzw. Przestrzeń osobista, w której pracują urządzenia jak np. telefon komórkowy, drukarka z interfejsem bezprzewodowym czy laptop. Użytkownik za pomocą takiej sieci może napisać wiadomość na przenośnym komputerze i wydrukować ją na drukarce znajdującej się zaraz obok. Sieć znajduje również swoje zastosowanie do komunikacji komputera z telefonem komórkowym czy przenośnym odtwarzaczem MP3.

Sieć PAN Sieć PAN


Sieć HAN

Domowa sieć komputerowa (ang. Home Area Network). Jest ona używana do komunikacji pomiędzy urządzeniami aktywnymi znajdującymi się w naszym domu. Swoim zasięgiem obejmuje zwykle niewielką liczbę komputerów i innych urządzeń, takich jak drukarka, przełącznik, router, palmtop. Jedną z przydatniejszych funkcji domowej sieci komputerowej jest współdzielenie łącza dostępu do internetu. Często są to usługi szerokopasmowe, które stosowane są za pośrednictwem telewizji kablowej lub DSL (ang. Digital Subscriber Line) dostawcy internetowego. Dodatkowo możemy wzbogacić swoją sieć domową serwerem, który zwiększy funkcjonalność naszej sieci.

Sieć domowa może składać się z następujących elementów:

 • Modem do połączenia z internetem (modem DSL).
 • Router tworzy połączenie między modemem a resztą sieci. Pozwala to na podłączenie wielu urządzeń do internetu jednocześnie tj. laptop, komputer stacjonarny, switch.
 • Wielu komputerów w tym laptopy.
 • Bezprzewodowy punkt dostępu, zwykle zaimplementowany jako funkcja w routerze,
 • Urządzeń peryferyjne - coraz większa liczba urządzeń może być podłączone do sieci domowej, w tym DVR jak TiVo, cyfrowe odtwarzacze audio, konsole do gier, system stereo, i IP set-top box.
 • Bramki VoIP (telefonia internetowa)
 • Przełącznika - urządzenie zawierające określoną liczbę portów Ethernet do podłączenia urządzeń sieciowych
 • Network Attached Storage (NAS) urządzenie może być używane do przechowywania danych w sieci LAN.
 • Print Server - dzielenie drukarki sieciowej pomiędzy komputerami w sieci.

Urządzenia sieciowe mogą być konfigurowane z komputera podłączonego do sieci domowej. Wraz z rozwojem technologii w sieci komputerowej coraz więcej urządzeń elektronicznych i sprzętu gospodarstwa domowego staje się dostępne z internetu za pośrednictwem sieci domowej.
Sieć HAN Sieć HAN

Domowe sieci komputerowe pozwalają na podłączenie wszystkich komputerów  znajdujących się w domu do jednego łącza internetowego. Ich zaletą jest również udostępnianie urządzeń miedzy stacjami roboczymi jak i wymiana oraz wgląd do zasobów plikowych.

 

Social Networks

Najnowsze wpisy na Blogu

View more blog entries
123

Help desk

Masz problem, którego nie możesz rozwiązać? Wyślij mi zapytanie a postaram się odpisać tak szybko jak to tylko możliwe.