gototopgototop

Domowe Sieci Komputerowe

 • niedziela, 19 listopada 2017 roku
 • Rejestracja
  *
  *
  *
  *
  *
  Pola oznaczone (*) są wymagane.
Jesteś tutaj: Home Media sieciowe Skrętka

Skrętka komputerowa - schemat, zarabianie

Skrętka (ang. twisted pair wire) stanowi najpopularniejsze miedziane medium transmisji danych w sieciach LAN. Najczęściej służy do budowy okablowania poziomego. Swoją nazwę zawdzięcza temu, że wykonana jest w postaci skręconych ze sobą par (splot norweski) cienkich izolowanych przewodów. Skręcenie par wokół wspólnej osi ma celu obniżenie przenikania sygnałów pomiędzy parami.

skretki rodzaje

 

Skrętka została podzielona na kategorie, które określają jej parametry oraz jej wydajność. Poniżej przedstawiłem jedne z ważniejszych klas skrętek stosowanych w sieciach komputerowych.

tabela klas skrętki tabela klas skrętki

Wyróżniamy dwa sposoby połączenia:

 • kabel prosty
 • kabel skrosowany lub skrzyżowany (ang. crossover)

Sekwencja

Sekwencja czyli ułożenie żył we wtyku RJ-45 wyznacza nam porządek oraz przejrzystość połączeń sieciowych. Wyróżniamy kilka rodzajów sekwencji ułożenia żył skrętki w końcówce RJ-45. Dwoma najpopularniejszymi są standardy 568A i 568B według organizacji EIA/TIA (ang. Electronic Industries Allianc/ Telecommunications Industry Association).

sekwencje skrętki


Kabel prosty

Stosuje się do połączenia komputera z przełącznikiem lub routerem. Kabel ten wówczas po jednej jak i drugiej stronie kabla zakończony jest tak samo tzn. według standardu EIA/TIA 568A lub EIA/TIA 568B.


Kabel skrosowany „skrzyżowany”

Używa się w celu połączenia dwóch komputerów bez pośrednictwa routera z wbudowanym przełącznikiem lub samego przełącznika potrzebna jest zamiana par przewodów miejscami tak aby sygnał nadawany po jednej stronie mógł być odbierany po drugiej. Kabel taki charakteryzuje się tym, że na jednym końcu kabla ułożone ma pary według standardu EIA/TIA 568A natomiast drugi koniec w standardzie EIA/TIA 568B. Kabel skrosowany stosujemy również gdy chcemy połączyć przełącznik z przełącznikiem lub router z routerem.


Wykonanie okablowania

Aby wykonać kabel prosty lub skrosowany będziemy potrzebować:

 • Kabel typu skrętka kategorii 5e lub wyższej
 • Wtyki RJ-45 nieekranowane lub ekranowane
 • Zaciskarka do wtyków RJ-45

Wskazówka

Dodatkowo możemy zakupić plastikowe osłony wtyku RJ-45. Zabezpieczy to złącze przed kurzem oraz wzmocni miejsce połączenia kabla z wtykiem. Osłony te dostępne są kilku kolorach.

osłona gumowa wtyku RJ-45

 

1. Na początku należy zmierzyć odległość między urządzeniami, które chcemy połączyć. Należy zwrócić uwagę na to aby kabel miał wystarczający nadmiar i nie był naprężony po podłączeniu do urządzeń sieciowych.

2. Ucinamy odmierzony odcinek kabla zaciskarką, która wyposażona jest w ostrze.

zarabianie skrętki

przycięta skrętka

3. Usuwamy zewnętrzną izolację kabla na długość 10-12 mm. Możemy do tego wykorzystać ostrze zaciskarki. Zwróć uwagę czy podczas ściągania izolacji zewnętrznej skrętki nie naruszyłeś izolacji żył skrętki. Jeżeli tak by się stało to odetnij odizolowaną końcówkę a następnie spróbuj znowu ściągnąć zewnętrzną izolację skrętki tak aby nie naruszyć izolacji żył.

4. Rozpłaszcz kable skrętki tak aby można było wsunąć je do wtyczki RJ-45. Ułóż żyły według standardu A lub B licząc od lewej.

skrętka po ściągnięciu izolacji zewnętrznej

5. Podczas wkładania żył do wtyku jej zatrzask musi być skierowany do dołu.

wsuwanie kabli do wtyku

6. Wsuń żyły do wtyczki i dosuń je do samego końca wtyku. Sprawdź czy żyły nie zmieniły kolejności. Jeżeli żyły zmieniły kolejność wysuń je, popraw i włóż z powrotem.

układ żył skrętki

7. Obróć wtyczkę bokiem i sprawdź czy izolacja kabla znajduje się pod „ząbkiem” wtyczki. Jeśli tak nie jest to spróbuj dosunąć kable do końca albo skrócić kable wystające z izolacji.

prawidłowe miejsce koszulki we wtyku

8. Przygotowaną końcówkę włóż do zaciskarki. Zwróć uwagę aby kabel nie wysunął się z wtyczki. Ściśnij mocno ramiona zaciskarki. Wyjmij zarobiony kabel z zaciskarki. Powtórz tą czynność dla drugiego końca kabla.

zaciskanie końcówki rj45

 

Social Networks

Najnowsze wpisy na Blogu

View more blog entries
123

Help desk

Masz problem, którego nie możesz rozwiązać? Wyślij mi zapytanie a postaram się odpisać tak szybko jak to tylko możliwe.