gototopgototop

Domowe Sieci Komputerowe

 • niedziela, 19 listopada 2017 roku
 • Rejestracja
  *
  *
  *
  *
  *
  Pola oznaczone (*) są wymagane.
Jesteś tutaj: Home JComments – ulepszamy komentarze na blogu i stronie

Najnowsze wpisy na Blogu

View more blog entries
123

HomysBlog

Blog o nowinkach ze świata Android, Ubuntu, Joomla a także ciekawe wpisy o sieciach komputerowych i wydarzeniach z targów komputerowych Cebit i Gamescom w Niemczech.

JComments – ulepszamy komentarze na blogu i stronie

Dodane przez w w Joomla
 • Rozmiar czcionki: Większa Mniejsza
 • Komentarze

 

logoJak to dobrze że w Lyftenbloggie istnieje możliwość zmiany systemu komentarzy. jcomments_frontboxWbudowany daje niestety małe możliwości do kontrolowania dodawanych komentarzy. Na szczęście istnieje darmowy komponent JComments, który polecam każdemu kto ma u siebie na stronie zainstalowany blog Lyftenbloggie i nie odpowiada mu aktualny system komentarzy oraz polecam tym którzy chcą wprowadzić do swoich artykułów możliwość ich komentowania.
A więc na początku zacznijmy od ściągnięcia komponentu JComments na nasz komputer. Plik pobierzmy z oficjalnej strony producenta.

 

Nie ma potrzeby rejestracji aby móc pobrać plik.

pobierz_button

1

Na chwilę obecną aktualna wersja to 2.2.0.2 i jest ona w pełni działająca z ostatnią wersją Joomla 1.5. Niestety nie testowałem tego komponentu w wersji 1.6 i 1.7 więc jeżeli macie z tym już jakieś doświadczenie to piszcie swoje komentarze.


 
Instalacja JComments
 

Po pobraniu JComments instalujemy go za pomocą instalatora Joomla. Komponent ma zaimplementowany już język Polski dlatego nie ma potrzeby instalowania osobnej paczki językowej. Po poprawnym zainstalowaniu w zakładce Komponenty odnajdziemy odnośnik JComments do panelu sterowania gdzie będziemy mogli zarządzać ustawieniami komentarzy na naszej stronie.

2


 
Zarządzanie JComments
 

Zarządzanie dodatkiem JComments jest naprawdę łatwe i nie powinno przystworzyć ci większych problemów. Każda funkcja Komponentu ma bardzo dobry wbudowany opis jej działania umieszczony po lewej stronie. Dlatego też pokrótce opiszę funkcje zakładek Panelu administracyjnego, który składa się z następujących zakładek:

 • Zarządzanie komentarzami
 • Ustawienia
 • Emotikony
 • Subskrypcje
 • Własny BBcode
 • Import danych
 • O dodatku

Zarządzanie komentarzami


W tej zakładce znajdziesz wszystkie opublikowane i nie opublikowane komentarze na swojej stronie. Tutaj możesz je edytować, kasować, publikować i ściągać z publikacji.

JComments - zarządzanie komentarzami

Ustawienia


tutaj mamy nieco bardziej rozbudowaną zakładkę o dodatkowe 6 funkcji:

 • Ogólne
 • Wygląd
 • Prawa
 • Ograniczenia
 • Filtr
 • Wiadomości

Ogólne


Ta zakładka pełni trzy funkcje:

 • Kategorie – wybór kategorii w których będzie udostępnione komentowanie artykułów.
 • Powiadomienia – czyli informacje będą przesyłane na wskazanego maila o pojawieniu się nowych lub zmodyfikowanych komentarzach.
 • Inne – udostępnienie kanału RSS do śledzenia komentarzy oraz funkcja Dodatki (pluginy) , która to pozwala na integrację dodatków jak np.  „JComments – Avatars” z komponentem JComments.

JComments - ustawienia ogólne

Wygląd


Dzięki tej funkcji ustawisz wygląd komentarzy a także przypiszesz jakie opcje będą udostępnione podczas dodawania komentarza np. :

 • własny BBCode
 • pokazywanie ocen
 • emotikony itp.

JComments - wygląd

Prawa


Tutaj przypiszesz prawa grupom użytkowników. Wydaje mi się że najlepszym rozwiązaniem na początku korzystania z systemu komentarzy będzie odznaczenie funkcji Autopublikacja dla grupy Unregistered ( Niezarejestrowani).
JComments - prawa

Po odznaczeniu funkcji Autopublikacja napotkasz problem z powiadomieniami o nowych wpisach dla niezarejestrowanych użytkowników. Problem polegać będzie na tym że niezarejestrowani użytkownicy nie będą otrzymywać powiadomień o nowych komentarzach. Problem ten rozwiązany jest w dalszej części tego wpisu.


Ograniczenia


W tej sekcji będziesz zarządzać:

 • długością komentarzy
 • sprawdzanie unikalności nazw użytkowników – jest to przydatna funkcja jeśli nie chcesz aby ktoś wpisywał komentarze pod pseudonimem administrator lub moderator.
 • długością nazwy użytkownika itp.

JComments - ograniczenia

Filtr


Wszystkie słowa które wpiszesz w pole „Słowa objęte cenzura”  zostaną ocenzurowane po wpisaniu ich do komentarza przez słowo wpisane w pole „Zamień na...”.
JComments - filtr

Wiadomości


Tutaj możesz umieścić wiadomości które będą pojawiać się chcącym dodać komentarz na twojej stronie.
JComments - wiadomości

Wreszcie sekcje Ustawienia mamy już za sobą wieć możemy iść dalej. Naszą następną zakładką w zarządzaniu Jcomments będzie Emotikony.

Emotikony


Jest to sekcja odpowiedzialna za animowane gify które mogą zostać dodane do twoich komentarzy na twojej stronie. Domyślnie jest już ich trochę zainstalowanych ale nic nie stoi na przeszkodzie aby zainstalować ich jeszcze trochę. Jak zainstalować nowe ikony dowiesz się w dalszej części artykułu.
JComments - emotikony

Subscrypcje


Jeżeli ktoś z komentujących na twojej stronie zaznaczył opcję „Zawiadom mnie o nowych komentarzach” to właśnie w tej sekcji ukaże ci się jego email, nazwa oraz tytuł artykułu komentującej osoby. Możesz tutaj również wyłączyć subskrypcje dla danej osoby jeśli nie spodobał ci się jego komentarz.
JComments - subskrypcje

WłasnyBBCode


Dzięki tej funkcji komentujący może wstawić interesujący film z youtube lub facebook'a. Tak jak w przypadku Emotikony nic nie stoi naprzeciw abyś mógł stworzyć własny kod BB do udostępniania filmów z innego serwisu jak np. Vimeo. Oczywiście to również pokażę na przykładzie jak można samemu dodać własny BBCode.
JComments - własny BBCode

Import danych


Dzięki tej funkcji możemy zaimportować komentarze z innych komponentów jak np. :

 • K2 Comments
 • LyftenBloggie

Inne komponenty z komentarzami powinny również zostać rozpoznane przez system Jcomments.
Zanacz komponent z którego chcesz zaimportować komentarze do Jcomments a następnie kliknij przycisk importuj.
JComments - import danych
No i na sam koniec zakładka O dodatku. Tutaj znajdziesz informacje o twórcach, testerach oraz linki do oficjalnej strony dodatku.

JComments - o dodatku

 

Aby JComments zaczął działać w z Lyftenbloggie musimy w Ustawieniach Komponentu Lyftenbloggie zmienić system komentarzy na JComment.

3

 


Absolwent WSiZ Copernicus we Wrocławiu ze specjalizacją sieci komputerowe-systemy operacyjne. Autor książki Ubuntu Oneiric Ocelot. Przesiądź się na system open source w wydawnictwie Helion. Bezgranicznie zafascynowany systemem Android oraz wszystkim tym z czym jest on związany. Wielbiciel gier komputerowych oraz oddany fan gry Diablo. W wolnym czasie uwielbia majsterkować w swoim samochodzie, zdobywać kolejne poziomy mistrzowskie w Diablo 3 i czytać książki oraz czasopisma informatyczne.blog comments powered by Disqus

Social Networks

Najnowsze wpisy na Blogu

View more blog entries
123

Help desk

Masz problem, którego nie możesz rozwiązać? Wyślij mi zapytanie a postaram się odpisać tak szybko jak to tylko możliwe.