gototopgototop

Domowe Sieci Komputerowe

 • piątek, 20 października 2017 roku
 • Rejestracja
  *
  *
  *
  *
  *
  Pola oznaczone (*) są wymagane.
Jesteś tutaj: Home [Recenzja] Urządzenie Chromecast i jego możliwości

Najnowsze wpisy na Blogu

View more blog entries
123

HomysBlog

Blog o nowinkach ze świata Android, Ubuntu, Joomla a także ciekawe wpisy o sieciach komputerowych i wydarzeniach z targów komputerowych Cebit i Gamescom w Niemczech.

[Recenzja] Urządzenie Chromecast i jego możliwości

Dodane przez w w Android
 • Rozmiar czcionki: Większa Mniejsza
 • Komentarze

Chromecast urządzenie od Google

Chromecast niewielkich wymiarów urządzenie od Google znajduje się już od dłuższego czasu oficjalnie na rynku światowym w sklepie Google Play, niestety w Polskim Google Play jeszcze nie. Nie znaczy to wcale, że go w Polsce nie kupimy. Wręcz przeciwnie. Urządzenie możemy kupić np. na portalu aukcyjnym Allegro za cenę około 170zł, która jest nieco wyższą niż ustalona przez producenta czyli 35 Euro = około 147zł. Różnica nie jest jednak zbyt wielka i opłacalne jest na chwilę obecną lekkie przepłacenie za Chromecast

Czego tak naprawdę możemy się spodziewać po tym małym urządzeniu, które wielkością i kształtem przypomina pamięć przenośną USB z tą tylko różnicą, że zamiast portu USB  Chromecast wyposażony został w złącze HDMI i łącze bezprzewodowe WiFI. To właśnie dzięki temu jesteśmy w stanie podłączyć go pod każdy starszy telewizor, który wyposażony jest w port HDMI. Z powodzeniem uruchomimy go na  takich systemach operacyjnych jak:

 • Android 2.3 i nowsze wersje
 • iOS® 6 i nowsze wersje
 • Windows® 7 i nowsze wersje
 • Mac OS® 10.7 i nowsze wersje
 • System operacyjny Chrome (Chromebook Pixel)

Chromecast i jego rola

Chromecast pełni zadanie przekazywania obrazu i dźwięku (na razie w nielicznych aplikacjach) z naszego smartfona/tabletu bezpośrednio na ekranie telewizora pod który został podłączony. Wszytko to odbywa się przy pomocy wykorzystania tej samej sieci WiFi w której to Chromecast jak i nasz smartfon/tablet musi być podłączony. Kompletny Mirroring, czyli przekazywania aktualnego obrazu z urządzenia w czasie rzeczywistym, jest jeszcze w wersji Beta i nie jest dostępny dla wszystkich urządzeń. Jednym z wymogów uruchomienia tej opcji jest posiadanie systemu Android w wersji 4.4.2 i wyżej. Oficjalnie wspierane urządzenia dla opcji Mirroring-u "Prześlij ekran" (Cast Screen) to:

 • Nexus 4
 • Nexus 5
 • Nexus 7 (2013)
 • Nexus 10
 • Samsung Galaxy S4
 • Samsung Galaxy S4 (Google Play Edition)
 • Samsung Galaxy S5
 • Samsung Galaxy Note 3
 • Samsung Galaxy Note 10
 • HTC One M7
 • HTC One M7 (Google Play Edition)
 • LG G3
 • LG G2
 • LG G Pro 2

Reszta urządzeń z powodzeniem wspiera oficjalne aplikacje, które możemy wyświetlić na dużym ekranie telewizora. Do tych aplikacji należą:

 Chromecast wspierane aplikacje

Zawartość pudełka

W pudełku znajdziemy oczywiście urządzenie Chromecast, a także dołączoną do niego ładowarkę. Dodatkowym akcesorium w opakowaniu jest HDMI-Extender, czyli przedłużacz dla portu HDMI. Więcej przyjemności w zawartości pudełka oprócz ładnej ilustrowanej grafiki podłączenia nie uświadczymy.

Pudełko i jego zawartość Chromecast

 Pudełko i jego zawartość Chromecast

Pudełko i jego zawartość Chromecast

 

Podłączenie Chromecast pod telewizor

Aby móc podłączyć Chromecast pod swój telewizor musi być on wyposażony w złącze HDMI oraz musimy dodatkowo dysponować siecią WiFi z aktywnym połączeniem internetowym. Jeżeli spełniamy te wymagania to możemy przystąpić do podłączenia Chromecast. Jest ono stosunkowo łatwe i sprowadza się do podłączenia urządzenia pod port HDMI w telewizorze, a następnie podpięcie do niego zasilania dołączoną w zestawie ładowarką. Aktywny Chromecast będzie sygnalizował swoją gotowość świecąc białą diodą. Następnym krokiem będzie zainstalowanie aplikacji Chromecast na naszym smartfonie/tablecie poprzez Sklep Play. Po udanej instalacji aplikacji uruchomiamy ją i w zakładce "Urządzenia" powinniśmy zobaczyć nazwę naszego urządzenia "Chromecast....". Po kliknięciu jego nazwy, która otworzy okno ustawień będziemy musieli połączyć się z naszą siecią WiFi. W tym oknie ustawień będziemy mogli  zmienić także: nazwę urządzenia, format czasu, język (jest Polski) oraz strefę czasową. Po udanym podłączeniu Chromecast pobierze najnowsze aktualizacje co będzie widoczne na ekranie telewizora. W trakcie pobierania i instalowania aktualizacji musimy uzbroić się w cierpliwość, bo lubi to potrwać kilka dobrych minut.

Chromecast aktualizacja urządzenia

Aktualizacja urządzenia Chromecast

 

Korzystanie z aktywnego Chromecast

A więc Chromecast został prawidłowo podłączony, skonfigurowany i jest widoczny w aplikacji Chromecast naszego telefonu/tabletu. Możemy teraz zacząć w pełni korzystać z jego możliwości. Tak jak wspomniałem wcześniej, jeżeli nie jesteśmy posiadaczami urządzeń wymienionych na liście na początku artykułu, to bez użycia tajemnych trików o których powiem w następnym artykule, będziemy w stanie przekazywać obraz tylko z wybranych aplikacji jak np. YouTube (patrz lista na początku artykułu). Dla przykładu mając otwartą aplikację YouTube zauważymy teraz w górnej części ekranu nową ikonę Cast  (druga na górze od prawej strony) Klikając ją przeniesiemy zawartość ekranu wraz z dźwiękiem naszego urządzenia na ekran telewizora.

Przekazywanie obrazu do telewizora Chromecast

Nie aktywny Chromecast będzie przestawiać nam piękne zdjęcia pejzaży i krajobrazów wraz z imionami i nazwiskami ich twórców.

Do jedynych wad na chwilę obecną samego urządzenia Chromecast zaliczyć mogę co najwyżej przegrzewanie się urządzenia. Nie ma to co prawda wpływu na jego działanie, ale może nieco przestraszyć właściciela. Sam Mirroring nawet w wersji Beta sprawdza się naprawdę świetnie, lecz aby móc na nim płynnie grać musimy raczej jeszcze trochę poczekać, najprawdopodobniej do momentu ukazania się stabilnej wersji tej opcji. 


Absolwent WSiZ Copernicus we Wrocławiu ze specjalizacją sieci komputerowe-systemy operacyjne. Autor książki Ubuntu Oneiric Ocelot. Przesiądź się na system open source w wydawnictwie Helion. Bezgranicznie zafascynowany systemem Android oraz wszystkim tym z czym jest on związany. Wielbiciel gier komputerowych oraz oddany fan gry Diablo. W wolnym czasie uwielbia majsterkować w swoim samochodzie, zdobywać kolejne poziomy mistrzowskie w Diablo 3 i czytać książki oraz czasopisma informatyczne.blog comments powered by Disqus

Social Networks

Najnowsze wpisy na Blogu

View more blog entries
123

Help desk

Masz problem, którego nie możesz rozwiązać? Wyślij mi zapytanie a postaram się odpisać tak szybko jak to tylko możliwe.