gototopgototop

Domowe Sieci Komputerowe

 • niedziela, 19 listopada 2017 roku
 • Rejestracja
  *
  *
  *
  *
  *
  Pola oznaczone (*) są wymagane.
Jesteś tutaj: Home [Tutorial] Instalujemy Android 4.4 KitKat na urządzeniach Nexus 4 i 7 bez czekania na OTA i bez utraty danych

Najnowsze wpisy na Blogu

View more blog entries
123

HomysBlog

Blog o nowinkach ze świata Android, Ubuntu, Joomla a także ciekawe wpisy o sieciach komputerowych i wydarzeniach z targów komputerowych Cebit i Gamescom w Niemczech.

[Tutorial] Instalujemy Android 4.4 KitKat na urządzeniach Nexus 4 i 7 bez czekania na OTA i bez utraty danych

Dodane przez w w Android
 • Rozmiar czcionki: Większa Mniejsza
 • Komentarze

android-kitkat-chocolate-robotOd wczoraj wieczorem możemy pobierać obrazy systemu i pliki binarne najnowszego systemu Android 4.4 KitKat dla urządzeń Nexus. Co prawda ten drugi rodzaj wymienionych plików przyda się bardziej deweloperom niż zwykłym użytkownikom:). Nas będą interesować jedynie obrazy systemu. Chciałem wam pokazać przy pomocy mojego tutoriala (instrukcji) jak zainstalować najnowszy system Android KitKat 4.4 na swoim Nexusie 4 i 7 za pomocą kilku prostych komend z wykorzystaniem narzędzi platfom-tools pakietu Android SDK i wiersza poleceń CMD (adb, fastboot). Do poprawnego zainstalowania systemu Android KitKat 4.4 będą nam potrzebne pliki obrazu nowego systemu tzw. Factory Images, pakiet SDK Android z zainstalowanymi narzędziami platform-tools.

Ta procedura instalacji/aktualizacji systemu nie usunie twoich wcześniejszych aplikacji oraz danych z urządzenia. Wszystko pozostanie tak jak było we wcześniejszej wersji systemu. Warunkiem aktualizacji w poniżej opisany sposób jest odblokowany Bootloader (Bootloader Unlock) oraz włączona opcja Debugowanie USB w Ustawieniach->Opcje Programistyczne. Zakładam, że użytkownik wykonujący poniższą instrukcję posiada podstawową wiedzę na temat wiersza poleceń CMD, komend ADB, FASTBOOT, rootowania oraz Custom Recovery.


INSTRUKCJA DLA NEXUS 4

1. Pobieramy obraz systemu (Factory Image) KitKat 4.4 dla urządzenia Nexus 4. Obrazy dostępne są także na oficjalnej stronie Google TUTAJ.

Factory Image 4.4 (KRT16O) "occam" dla Nexus 4
Factory Image 4.4 (KRT16O) "nakasi" dla Nexus 7 2012 WiFi
Factory Image 4.4 (KRT16O) "nakasig" dla Nexus 7 2012 Mobile
Factory Image 4.4 (KRT16O) "razor" dla Nexus 7 2013 WiFi
Factory Image 4.4 (KRT16O) "razorg" dla Nexus 7 2013 Mobile

2. Rozpakowujemy spakowaną zawartość pliku occam-krt16o-factory-75ccae7a.tgz programem WinRar.

3. Rozpakowaną zawartość plików (6 plików) przenosimy do katalogu:

C:\Program Files (x86)\Android\android-sdk\platform-tools  - dla systemów Windows 64bit
C:\Program Files\Android\android-sdk\platform-tools - dla systemów Windows 32bi

4. Edytujemy plik flash-all.bat przy użyciu notatnika (prawy przycisk myszy na plik a potem wybieramy opcje edytuj) lub programu Notepad ++

Oszukujemy komendy:

fastboot -w update image-occam-krt16o.zip			

i zmieniamy ją na:

fastboot update image-occam-krt16o.zip

czyli usuwamy komendę "-w" ,która odpowiedzialna jest za czyszczenie systemy w tym danych użytkownika podczas instalacji systemu. W ten sposób nasz system zostanie zaktualizowany z zachowaniem wszystkich naszych danych znajdujących się w pamięci telefonu.

5. Uruchamiamy wiersz poleceń CMD w systemie Windows i przechodzimy za pomocą komendy cd do katalogu platform -tools tam gdzie skopiowaliśmy 6 plików należących do obrazu systemu.

cd C:\Program Files\Android\android-sdk\platform-tools

6. Uruchamiamy plik flash-all.bat wpisując jego nazwę znajdując się w docelowym katalogu \platform-tools:

C:\Program Files\Android\android-sdk\platform-tools\flash-all.bat

powinieneś teraz zobaczyć komunikat < waiting for device >

7. Wyłączamy telefon, podłączamy go do komputera kablem microUSB i po krótkiej chwili włączamy go z powrotem trzymając przycisk włączania (power) i ściszania (Vol-) razem przez parę sekund, aż do ukazania się ekranu Bootloader. 

Nexus 4 bootloader

8. Po uruchomieniu telefonu w trybie Bootloader powinien rozpocząć się proces aktualizacji systemu.

Factory Image-aktualizacja-Android-Kitkat-KRT16S

9. Po wszystkim nasze urządzenie powinno uruchomić się ponownie z nowo zainstalowanym systemem. Podczas uruchamiania nowego systemu będą się aktualizować aplikację, więc jeżeli mamy ich sporo na naszym urządzeniu to proces ten może zająć krótką chwilkę. Także cierpliwości:)

 Uwaga! Obraz Factory Images dla Nexus 4 nie zawiera niestety:( Launchera GEL (Google Experience Launcher), który jest domyślnym Launcherem na urządzeniach Nexus 5. Aby móc korzystać z tych samych możliwości oraz tapet, które istnieją w nowym systemie KitKat na Nexus 5 należy zainstalować TĄ aplikację.

Tą samą procedurę instalacji systemu stosujemy dla urządzeń Nexus 7 2012 i 2013.

W razie jakichkolwiek problemów służę pomocą. Wystarczy że umieścisz komentarz a nie zostaniesz bez odpowiedzi.


Absolwent WSiZ Copernicus we Wrocławiu ze specjalizacją sieci komputerowe-systemy operacyjne. Autor książki Ubuntu Oneiric Ocelot. Przesiądź się na system open source w wydawnictwie Helion. Bezgranicznie zafascynowany systemem Android oraz wszystkim tym z czym jest on związany. Wielbiciel gier komputerowych oraz oddany fan gry Diablo. W wolnym czasie uwielbia majsterkować w swoim samochodzie, zdobywać kolejne poziomy mistrzowskie w Diablo 3 i czytać książki oraz czasopisma informatyczne.blog comments powered by Disqus

Social Networks

Najnowsze wpisy na Blogu

View more blog entries
123

Help desk

Masz problem, którego nie możesz rozwiązać? Wyślij mi zapytanie a postaram się odpisać tak szybko jak to tylko możliwe.