gototopgototop

Domowe Sieci Komputerowe

 • piątek, 20 października 2017 roku
 • Rejestracja
  *
  *
  *
  *
  *
  Pola oznaczone (*) są wymagane.
Jesteś tutaj: Home LG G Watch i pierwsze wrażenia z użytkowania - część 1

Najnowsze wpisy na Blogu

View more blog entries
123

HomysBlog

Blog o nowinkach ze świata Android, Ubuntu, Joomla a także ciekawe wpisy o sieciach komputerowych i wydarzeniach z targów komputerowych Cebit i Gamescom w Niemczech.

LG G Watch i pierwsze wrażenia z użytkowania - część 1

Dodane przez w w Android
 • Rozmiar czcionki: Większa Mniejsza
 • Komentarze

LG G Watch Android Wear

No więc jestem po pierwszych testach nowego zegarka LG G Watch z najnowszym systemem mobilnym Android Wear od Google dla inteligentnych zegarków Smartwatch. Co prawda Android Wear jest bardzo młodym systemem i dopiero raczkuje, więc dajmy mu jeszcze trochę szans i czasu zanim zaczniemy go bezlitośnie poniżać. Ja tego robić nie będę, dlatego też chciałem wam przedstawić na początku małe wady, które mogą nam przeszkadzać podczas użytkowania zegarka LG G Watch.

 
ANDROID WEAR I JEGO ROLA
 

Głównym założeniem systemu Android Wear jest przekazywanie powiadomień z telefonu na nasz zegarek w postaci kart, które bez problemu wyświetlą większą cześć zawartości powiadomienia, a także da nam dodatkową możliwość odpowiedzi po przez funkcję głosową, usunięcia powiadomienia czy wyświetlenie go na telefonie. Oprócz tego Android Wear potrafi odebrać, odrzuć przychodzące połączenia lub wysłać na nie szybkie gotowe wiadomości SMS do dzwoniącego. Innymi ważnym elementem jest także wysyłanie wiadomości e-mail czy SMS do odbiorcy z naszej listy kontaktów znajdującej się na telefonie. Wszystko to oczywiście odbywa się przez inteligentny zegarek z systemem Android Wear przy użyciu komend głosowych.

MAŁE WADY ZEGARKA LG G WATCH

Pierwsza wada (niestety) jaka nasuwa mi się na myśl podczas testów to brak wsparcia dla języka Polskiego. Zaraz po pierwszym włączeniu zegarka nie ma opcji wyboru języka Polskiego. Jest to dość dyskwalifikująca wada dla użytkowników inteligentnych zegarków Smartwatch z Android Wear w Polsce, ponieważ głównym założeniem było i jest korzystanie z tego systemu dzięki funkcjom głosowym czyli tzw. Hands Free. Po przez brak wsparcia komend głosowych w języku Polskim, wiele funkcji zegarka jest dla nas po prostu niedostępnych jak np. "Zadzwoń do Tata/Mama/Żony/Męża" lub "Napisz wiadomość do...", " Nawiguj do..." itd. A szkoda, bo te funkcje przydały by się najbardziej każdemu posiadaczowi LG G Watch w Polsce lub innego Smartwatch-a zasilanego Android Wear.

Drugą nie do końca wadą po części sprzętową jest brak wbudowanej kamery, która przydawała by się do kręcenia szybkich filmów bez potrzeby wyciągania telefonu z kieszeni. Takie rozwiązanie miało już miejsce w Samsung Galaxy Gear 1 i 2 gdzie mieliśmy do dyspozycji kamerę o rozdzielczości 1.9 MP (dla Galaxy Gear 1), która zresztą całkiem przyzwoicie spełniała swoje zadanie. Brak kamery nie jest dla mnie osobiście straszną wadą tego zegarka, ale gdyby się w nim znalazła to bym się wcale nie pogniewał. Do większych wad zaliczam jednak brak wbudowanego głośnika. Wielka szkoda, bo przez to rozmowy telefoniczne bezpośrednio przez zegarek są niestety niemożliwe, tak samo jak np. odsłuchanie automatycznej sekretarki czy notatki głosowej. Chcąc się przed tym ratować musimy uzbroić się dodatkowo w zestaw słuchawkowy bluetooth.

Mając na uwagę bezpieczeństwo wyświetlacza naszego zegarka, który w praktyce nie jest tak odporny na rysy, radzę zaopatrzyć się w samoprzylepną przeźroczystą folię ochronną. Zapewni nam ona spokój ducha oraz wyświetlacz wolny od rys, kurzu a także zamortyzuje ewentualny upadek. Folie ochronne możemy kupić na Ebay, gdzie otrzymamy 6 sztuk folii za cenę 2 Euro.

ŁĄCZENIE LG G WATCH ZE SMARTFONEM

Tyle chyba było by na temat małych wad LG G Watch. Zacznijmy więc może odnośnie od obsługi samego zegarka. Aby w ogóle móc zacząć z niego korzystać musimy być w posiadaniu telefonu z systemem Android 4.3 i wyżej.

 UWAGA zegarek LG G Watch nie działa z innymi systemami mobilnymi jak np IOS, Windows Phone czy BlackBarry

Jeżeli spełniamy ten wymóg to możemy go następnie sparować poprzez połączenie bluetooth z naszym smartfonem. Do tego celu musimy zainstalować na naszym telefonie bezpłatną aplikacje od Google Android Wear ze Sklepu Play.

Po uruchomieniu aplikacji zostaniemy poproszeni informacją o wybranie urządzenia do podłączenia "Choose a device". Po tapnięciu na nazwę G Watch F43A naszego zegarka, nasz telefon będzie próbować połączyć się z zegarkiem LG G Watch. Po udanej negocjacji połączenia urządzeń musimy zatwierdzić ich parowanie zarówna na zegarku jak i telefonie. Prawidłowe połączenie będzie sygnalizować się ikoną przekreślonego zegarka w górnej części aplikacji oraz słowem Connected znajdującym się na górze po lewej stronie okna aplikacji zaraz pod słowami G Watch.

Android Wear-połączenieLG G Watch Android Wear

Dodatkowo możemy włączyć również lokalizację GPS "Turn on Location" jeżeli chcemy korzystać z Google Maps jako nawigacji na telefonie, dzięki czemu komunikaty o następnym zdarzeniu będą również wyświetlane na wyświetlaczu zegarka.

W zakładce ustawień Settings aplikacji Android Wear (ikona dwóch kół zębatych) możemy zarządzać opcjami takimi jak:

 • Mute app notification - dodawanie aplikacji których powiadomień nie chcemy widzieć na naszym zegarku
 • Screen always on - po jej zaznaczeniu nasz wyświetlacz będzie miał zawsze widoczny zegar w trybie wygaszenia
 • Hide cards on dimmed screen - ukrywanie kart powiadomień na wygaszonym wyświetlaczu
 • Silence connected phone - możemy wybrać czy powiadomienia mają pokazywać się na zegarku i telefonie czy tylko zegarku
 • Show calendar event cards - pokazywanie powiadomień z nadchodzących terminów z kalendarza.
 • Debugging over Bluetooth - debugowanie poprzez połączenie bluetooth (opcja przeznaczona dla programistów i deweloperów)
 • Resync app - resynchronizacja zainstalowanych aplikacji dla systemu Android Wear

Ustawinia aplikacji Android Wear

 

OBSŁUGA ZEGARKA LG G WATCH

Android Wear nieco różni się od wszystkich innych systemów inteligentnych zegarków jak np. Tinzen od Samsung Galaxy Gear, które być może miałeś/aś możliwość już wcześniej poznać. Zapewniam Cię jednak, że jego obsługa jest naprawdę prosta i przyjemna o czym zresztą przekonasz się w dalszej części tego artykułu.

Zaraz po pierwszym połączeniu zegarka z telefonem, LG G Watch pobierze automatycznie nowe oprogramowanie (o ile mamy go od nowości) pod warunkiem, że na telefonie jest aktywne połączenie z internetem. W trakcie aktualizacji należy uzbroić się nieco w cierpliwość ponieważ lubi to chwilę potrwać.

Aktualizacja LG G Watch

Aktualizacja LG G Watch

Po udanej aktualizacji możemy przystąpić do działania z naszym zegarkiem LG G Watch. Pierwszym ekranem powitalnym na naszym zegarku będzie zawsze tarcza zegara tzw. Watch Face. Dłuższe przytrzymanie palcem na wyświetlaczu tarczy zegara spowoduje uruchomienie galerii tarczy zegarów, gdzie przesuwając palcem na lewo i prawo będziemy mogli wybrać inny wygląd systemowych zegarów i ustawić jeden z nich jako nowy.

Jednym tapnięciem palca na wyświetlacz z aktywnym zegarem uruchomimy program z funkcją nasłuchiwania głosu, która działa na podobnej zasadzie jak aplikacja Google Now z tą różnica, że nasz Android Wear ma zaimplementowane w niej własne komendy głosowe. Do tych komend należą np. :

 • Take a note + teść - pozwala na zapisanie notatki w programie Keep
 • Send a text + odbiorca + treść - wysyłanie wiadomości sms
 • Email + odbiorca  + treść - wysyłanie wiadomości email za pomocą Gmail

Zamiast tapnięciem palca możemy wywołać nasłuchiwanie komend głosowych słowami skierowanymi do zegarka "Okey Google". Wystarczy, że wypowiesz te dwa magiczne słowa dość wyraźnie w stronę zegarka a on uruchomi aplikację nasłuchującą. Możesz wtedy powiedzieć "Pogoda Wrocław" a zegarek wyświetli to jako "prezentacyjną" kartę z aktualną pogodą we Wrocławiu oraz po jej przesunięciu palcem w lewo pogodę na kolejne 4 dni. Przesuwając kartę w prawo spowoduje to jej odrzucenie. Możesz również zapytać się o wiek gwiazdy filmowej np.: "ile lat ma Arnold Schwarzenegger", "kurs Euro" lub cokolwiek innego co możesz potem wyświetlić w przeglądarce swojego telefonu.

Zamiast wypowiadać komendy lub zapytania do nasłuchującego zegarka możemy przesuwając palcem z dołu do góry zobaczyć listę dostępnych opcji w naszym zegarku. I tak np. na pierwszym miejscu zobaczymy opcję "Take a note" dzięki której sporządzimy notatkę w aplikacji Keep. Wystarczy tylko ją kliknąć a nasz zegarek zamieni się w słuch i zapisze wszystko to co do niego powiemy.

Na przedostatnim miejscu znajdziemy Ustawienia zegarka Settings, gdzie będziemy mogli zmienić jasność wyświetlacza, włączyć tryb samolotowy, wyłączyć/zrestartować/zresetować zegarek, zmienić tarczę zegara, czy wybierając opcję About sprawdzić aktualizację systemu.

Do podstawowych gestów należy przeciągniecie górnej krawędzi w dół co spowoduje pokazanie się dzisiejszej daty, stanu baterii zegarka oraz tryby głośności. Całkowite przesunięcie do dołu zmieni tryb głośności zegarka, a ponieważ zegarek nie jest wyposażony w żaden głośnik, więc jedyną zmianą będzie włączenie i wyłączenie wibracji. Innym gestem jest wyjście z danej aplikacji. W tym celu należy przeciągnąć lewą krawędź ekranu do prawej. Tak samo czynimy gdy chcemy pozbyć się aktywnej karty na ekranie startowym.

Niestety jak wspomniałem wcześniej wbudowane komendy głosowe jak "Take a note" nie będą działać jeżeli nasz telefon ma ustawiony język polski w ustawieniach aplikacji Wyszukiwarka Google (Google Now). Musielibyśmy zmienić domyślny język na Angielki (US), tylko że wtedy wprowadzana treść wiadomości w języku polskim będzie źle odzwierciedlać to co powiedzieliśmy do telefonu. Innymi słowy i tak źle i tak nie dobrze. Więc na chwilę obecną bez wsparcia komend głosowych dla języka polskiego nie jesteśmy w stanie korzystać z wielu funkcji do których to właśnie Android Wear został stworzony.

W następnej części 2 przedstawię wam klika przydatnych aplikacji dla Android Wear oraz nowe ciekawe i dobrze przedstawiające się zegary Watch Face.


Absolwent WSiZ Copernicus we Wrocławiu ze specjalizacją sieci komputerowe-systemy operacyjne. Autor książki Ubuntu Oneiric Ocelot. Przesiądź się na system open source w wydawnictwie Helion. Bezgranicznie zafascynowany systemem Android oraz wszystkim tym z czym jest on związany. Wielbiciel gier komputerowych oraz oddany fan gry Diablo. W wolnym czasie uwielbia majsterkować w swoim samochodzie, zdobywać kolejne poziomy mistrzowskie w Diablo 3 i czytać książki oraz czasopisma informatyczne.blog comments powered by Disqus

Social Networks

Najnowsze wpisy na Blogu

View more blog entries
123

Help desk

Masz problem, którego nie możesz rozwiązać? Wyślij mi zapytanie a postaram się odpisać tak szybko jak to tylko możliwe.