gototopgototop

Domowe Sieci Komputerowe

 • niedziela, 19 listopada 2017 roku
 • Rejestracja
  *
  *
  *
  *
  *
  Pola oznaczone (*) są wymagane.
Jesteś tutaj: Home Instrukcja - Zamiana OBC z 7 na 18 BMW E36

Najnowsze wpisy na Blogu

View more blog entries
123

HomysBlog

Blog o nowinkach ze świata Android, Ubuntu, Joomla a także ciekawe wpisy o sieciach komputerowych i wydarzeniach z targów komputerowych Cebit i Gamescom w Niemczech.

Instrukcja - Zamiana OBC z 7 na 18 BMW E36

Dodane przez w w BMW
 • Rozmiar czcionki: Większa Mniejsza
 • Komentarze

OBC-BMW-E36

Poniższa instrukcja zawiera wszelkie niezbędne informacje jakie będą nam potrzebne przy montażu/zamianie fabrycznie zamontowanego OBC 7 przyciskowego na wersję full czyli OBC 18 przyciskowy. Warunkiem poprawnej instalacji pełnego OBC 18 jest posiadanie wcześniej zamontowanego najlepiej fabrycznie komputera OBC 7.

Zanim przystąpisz do jakiejkolwiek czynności związanej z montażem nowego OBC 18 koniecznie odłącz klemę minus od akumulatora samochodu.

Po odłączeniu akumulatora możemy przystąpić do działania.

 
Demontaż Komputera OBC 7
 

Zaraz pod komputerem w małym schowku znajduje się na środku otwór za pomocą które wypchamy przy użyciu małej siły palców nasz stary komputer na zewnątrz. Spokojnie, delikatnie i po woli wyciągaj komputer ze środkowej konsoli tak aby nic nie połamać. Jeżeli udało wyciągnąć ci się komputer to w jego tylnej części zauważysz czarną kostkę z kablami. Odepnij ją wciskając zabezpieczenie na kostce a następnie przesuń dźwignię kostki do góry dzięki czemu kość sama się wysunie w tyku.

 
Demontaż Licznika
 

Do demontażu liczników nie ma potrzeby odkręcania kierownicy. Aby zdemontować licznik należy posłużyć się śrubokrętem z końcówką torx (gwiazdka) i odkręcić dwie śruby znajdujące się w górnej części licznika. Mając już odkręcone śruby popchnij dolną część licznika do środka dzięki czemu jego górna część powinna lekko odskoczyć. Zyskaliśmy w ten sposób łatwą do chwycenia część za pomocą której wyciągamy licznik z wnęki kokpitu. Z tyłu licznika znajdują się trzy wtyczki które posiadają ten sam typ zabezpieczenia co wtyczka od wcześniej odłączonego OBC. Odpinamy wszystkie trzy wtyczki i wyciągamy licznik kierując go w prawą stronę auta. Jeżeli mamy regulowaną kierownice to należy umieścić ją na najniższym stopniu regulacji. Podczas wyciągania licznika prawą stroną można również chwycić kierownicę i ciągnąć ją do siebie dzięki czemu zyskamy trochę więcej miejsca na wyciągnięcie zegarów samochodowych.

 
Opis wtyczek
 

 • X1070 - oryginalna wtyczka z komputera OBC 7
 • X1071 - nowa biała wtyczka do komputera OBC 18
 • X17 - duża niebieska wtyczka liczników
 • X16 - duża biała wtyczka liczników
 • X32 - duża białą wtyczka od przełącznika kierunkowskazów, któa znajduje się pod obudową nad nogami kierowcy za kierownicą.

 
Potrzebne części do montażu OBC 18
 

 • Nr 9 - uniwersalna obudowa gniazda (Numer części 61 13 8 364 666) - 1 sztuka - link
 • Nr 1 - wtyk z przewodem pakowane po 10 sztuk (Numer części 61 13 0 005 197)  - link
 • Kabel elektryczny 0,75MM² około 1 metr. Zawsze przyda się na później:)
 • Szybkozłączka samochodowa - 10 sztuk
 • OBC 18 - pełny komputer pokładowy - 1 sztuka

 
No to do dzieła!
 

Nową wtyczkę komputera X1071 przygotowujemy tak aby piny 9, 7, 6 i 5 (pin 4 tylko wtedy jeżeli posiadamy przełącznik kierunkowskazów z opcją BC) były zarobione i posiadały kabel o długości ok. 50cm (zobacz rysunek poniżej). Drugi koniec kabla zostawiamy nie zarobiony.

bmw-e36--x1071

Mając już zdemontowany licznik i komputer OBC 7 należy zdjąć obudowy z wtyczek. Są one zabezpieczone z boku kostki. Należy zabezpieczenie podważyć najlepiej jakimś cienkim precyzyjnym wkrętakiem i wysunąć kość z obudowy wypychając ją przez otwór w tylnej części obudowy.

Dodatkowo dla kabli kości licznika X16 i X17 ściągamy czarną ochronną taśmę tak żeby od kości było 12 cm odsłoniętych kabli (trochę się po tym kleją palce). Robimy to dlatego ponieważ podczas łączenia kabli szybkozłączką staramy się podłączyć nowe kable możliwie jak najniżej od kości tak żeby podczas zakładania obudowy na kość szybkozłączki nie blokowały wejścia.

Kable nowej kości podłączamy do istniejącej instalacji za pomocą szybkozłączek. W ten sposób pomijamy zbędny i monotonny proces lutowania lub skręcania kabli.

Nowe kable daje się bez problemu przeciągnąć z otworu komputera do wnęki licznika za obudową kokpitu.

Aby sprawdzić czy kable zostały poprawnie podłączone/zmostkowane tzn. poprawnie przewodzą prąd możesz posłużyć się w tym celu uniwersalnym miernikiem. Miernik należy ustawić na opcję "akustyczny tester ciągłości", która sprawdzi połączenia końców kabla, sygnalizując poprawny przepływ dźwiękiem miernika.

Pin numer 9 nowej kostki komputera X1071: Kabel od tego pinu prowadzimy do kabla z pinem numer 10 w niebieskiej wtyczce od licznika. Uwag pin ten bardzo ciężko wchodzi do niebieskiej kostki. Należy jednak z małą siłą wcisnąć go "na siłę".

Do pinu numer 8 nowej kostki komputera X1071 podłączamy żółto/czerwony kabel umieszczony w pinie 18 starej oryginalnej czarnej kostki X1070. Musimy oczywiście wcześniej wypiąć pin z obudowy kostki. Najlepiej posłużyć się w tym celu cienkim precyzyjnym wkrętakiem.

Pin numer 7 nowej kostki komputera X1071 podłączamy do żółto/białego kabla z numerem pinu 11 białej kostki licznika X16. Tutaj mostkujemy kable przy pomocy szybkozłączki.

Pin numer 6 nowej kostkii X1071 podłączamy pod czarno/biały kabel z numerem pinu 21 białej kostki licznika X16. Tutaj mostkujemy kable przy pomocy szybkozłączki.

Pin numer 5 nowej kostki komputera X1071 podłączamy do różowo/białego kabla z numerem pinu 12 białej kostki licznika X16. Tutaj mostkujemy kable przy pomocy szybkozłączki.

Pin numer 4 nowej kostki komputera X1071 podłączamy pod pin numer 10 (kabel żółto/czerwony) białej kostki przełącznika kierunkowskazów X32. Tutaj mostkujemy kable przy pomocy szybkozłączki. To połączenie stosujemy wyłącznie jeżeli nasze auto wyposażone jest w przełącznik kierunkowskazów obsługujący BC (litery BC będą wtedy widnieć na frontowej części przełącznika). Jeżeli nie posiadamy przełącznika BC to możemy ten krok pominąć i ewentualnie powrócić do niego jeżeli taki przełącznik zakupimy.

Pin numer 13 nowej kostki komputera X1071. Tutaj podłączamy brązowy kabel z numerem pinu 17 z oryginalnej kostki komputera X1070.

Pin numer 9 oryginalnej kostki komputera X1070 podłączamy do kabla zielono/różowego z numerem pinu 23 białej kostki licznika X16. Pin numer 9 zostaję w oryginalnej kostce komputera. Należy zmostkować połączenie z pinem 23 kostki X16.

Uwaga Pin z numerem 13 oryginalnej kostki komputera X1070 powinien być założony i podłączony do pinu numer 2 niebieskiej kostki licznika X17. Jest to kabel odpowiedzialny za sygnał licznika. W niektórych modelach ten kabel jest nie założony i należy go samemu zainstalować.

Zakładamy wszystko z powrotem po podłączeniu wszystkich wyżej wymienionych kabli i podłączamy akumulator. Cieszymy się w pełni nowym full OBC 18.

Czy wiedziałeś że pełne OBC 18 ma ukryte menu? Sprawdź jak odblokować ukryte funkcję komputera pokładowego i przekonaj się o ich możliwościach TUTAJ


Absolwent WSiZ Copernicus we Wrocławiu ze specjalizacją sieci komputerowe-systemy operacyjne. Autor książki Ubuntu Oneiric Ocelot. Przesiądź się na system open source w wydawnictwie Helion. Bezgranicznie zafascynowany systemem Android oraz wszystkim tym z czym jest on związany. Wielbiciel gier komputerowych oraz oddany fan gry Diablo. W wolnym czasie uwielbia majsterkować w swoim samochodzie, zdobywać kolejne poziomy mistrzowskie w Diablo 3 i czytać książki oraz czasopisma informatyczne.blog comments powered by Disqus

Social Networks

Najnowsze wpisy na Blogu

View more blog entries
123

Help desk

Masz problem, którego nie możesz rozwiązać? Wyślij mi zapytanie a postaram się odpisać tak szybko jak to tylko możliwe.